Fidanları Soğuktan Koruma Yöntemleri

Fidanları Soğuktan Koruma Yöntemleri – ÇİFTÇİNİN SESİ

Yerli ambalaj imalatı yapan pack&net firmasının Genel Müdürü Mert İzgi, Çiftçinin Sesi programında fidanları soğuktan koruma yöntemi olarak ekstrude plastik file kullanımını anlatıyor. 

pack&net Ambalaj, 2003 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan plastik ekstrude file üretimi gerçekleştiriyor. Firma kurulduğu ilk yıllarda; soğan sarımsak, patates filesi, güvenlik fileleri ve endüstriyel alanda kullanılan koruma filelerini daha çok ihraç ediyordu. Türkiye dışında tarımda fidanları koruma amaçlı kullanılan ekstrude plastik fileler iç pazarda yaygınlaşmaya 2010’ların sonlarında başlıyor.

Tarım, Ormancılık ve Peyzaj Alanında Plastik File Kullanımı

 Çiftçilerin ve üreticilerin yönlendirmeleri üzerine tarım, ormancılık ve peyzaj alanında aşağıdaki filelerin üretimi yapılmaya başlanıyor;

Fidanları Soğuktan Koruma Yöntemi Olarak Ekstrude Plastik File Kullanımı ve Diğer Faydaları

  • Mikro sera etkisi oluşturarak fidanların soğuğa karşı koruyor
  • İlk dikilen fidanları kemirgenlere karşı koruyor
  • Profesyonel tarımda mekanik ilaçlamalara karşı korunma sağlıyor
  • Fidanın yabancı ot ilacından korumak için bariyer oluşturuyor
  • Sık gözenekler rüzgarı kesiyor ve fidanların sağlıklı büyümesini sağlıyor
  • İstenmeyen otların fidanın gövdesine birikmesini önlüyor
  • Hava akımını sağlayarak filizlenmenin istenilen boydan sonra olmasını sağlıyor
  • İlk sene soğuktan koruduktan sonra herbisitlereden de koruyor.
pack&net Fidan Koruma Tüpü

Fidan koruma rulo tüpleri mikro sera etkisi oluşturmasından dolayı fidanları soğuktan koruma yöntemi olarak kullanılıyor. Üst kısmının delikli olması sayesinde hava akımı sağlayarak fidanların sağlıklı büyümesini sağlıyor ve yine fidanların istenilen boydan sonra filiz vermesine destek oluyor. 

Uzun Dönemde İşçilik ve Sulama Maliyetlerinden Tasarruf Sağlıyor

Tüm dünyada 25 senelik bir geçmişe sahip olan fidan koruma fileleri özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde fidanları soğuktan korumak için tercih ediliyordu. Kemirgenlere karşı etkili olması, ilaçlamada fidanları koruması, istenilen boyda filizlenmeyi desteklemesi vb. birçok faydası görünmeye başlandıkça karasal iklimle birlikte sıcak iklimlerin olduğu bölgelerde de tercih edilmeye başlanıyor.

Ultraviyole ışıkların neden olduğu yıpranmaya karşı dayanıklı olan fidan koruma file ve tüpleri 2,5 – 3 sene boyunca kullanılabiliyor. Müşterilerden gelen geri bildirimlere göre fidanlar büyüdükten sonra, yeni fidanlar dikildiğinde aynı fidan koruma file ve tüplerini kullananlar da mevcut.

İlk başta yatırım maliyeti yüksek olarak görünse de, kullanıldığı dönem içerisinde mikro sera etkisi oluşturduğundan dolayı sulama maliyetlerinden ciddi tasarruf sağlıyor. Yabancı otlara ve ilaçlara karşı koruma etkisi sağladığı için işçilik maliyetlerinden büyük oranda tasarruf ettiriyor.

Ankara Kalecik’te bir bahçede yaşanmış gerçek olayda çiftçi her sene 50.000’e yakın fidan dikiyor. Fakat yine her sene 2 yaşına giren fidanların 1.500 adedi tavşanların kemirmesiyle devrilip telef oluyor. Çiftçimiz çözüm üretemiyor ve her sene verdiği fireyi göze alıyor ta ki pack&net fidan koruma filesi kullanana kadar. Fidan koruma filesi kullandıktan sonra tavşanlara tek bir fire vermeden fidanlarını yetiştirebiliyor ve yatırım maliyetini fazlasıyla çıkararak ciddi kâr elde ediyor.

 

pack&net Fidan Koruma Tüpü

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
On Key

Related Posts