pack&net Fidan Koruma

Tarımın ve Çiftçinin Dostu Fidan Koruma File ve Tüpleri

Fidan koruma file ve tüplerini adeta fidanları olumsuz dış etkenlere karşı koruyan bir kalkan olarak tanımlamak mümkün. Fidanların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi amacıyla kullanılan bu ürünlerden etkin şekilde yararlanmanın yolu ise ihtiyaca yönelik tercihler yapılmasından geçiyor.

İnsanın dünyayla tanıştığı ilk dönem aynı zamanda korunmaya en çok ihtiyaç duyduğu zaman dilimi. Tıpkı insanlar gibi doğadaki pek çok canlı türü de yaşamlarının bu ilk zamanlarında dış etkenlere karşı hassas ve korunmaya muhtaç oluyor. Benzer durum yetişkin bir ağaç olmalarından evvel fidanlar için de geçerli. Bu nedenle de özellikle yaşamlarının bu en zayıf döneminde dışarıdan gelebilecek birçok tehdide karşı muhafaza edilmeleri gerekiyor. Tam da bu noktada onları bir koza gibi sarıp sarmalayan fidan koruma file ve tüpleri devreye giriyor. Son yıllarda tarım alanlarında daha çok göze çarpan bu ürünler, fidanların olumsuz iklim koşulları ve zararlı organizmalar gibi sorunlara karşı korunmasını sağlıyor. Aynı zamanda bitki gelişimi, ürün verimi ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi pek çok noktada da avantajı beraberinde getiriyor.

Fidan Koruma File Ve Tüplerinin Yararları

Koruma tüpleri fidanların ihtiyaç durduğu nem ve sıcaklık şartlarını sağlayarak mikro sera etkisi yaratıyor.

Çapa, traktör darbeleri ve taş sıçramaları ile fare, tavşan, tilki gibi hayvanların mekanik zararlarına karşı koruma görevi görüyor.

Yabancı ot mücadelesinde kullanılan herbisitlerin fidanlara temas etmesini engelliyor.

Fidanların olumsuz iklim koşullarına karşı korunmasını sağlıyor.

Tüp ürünler fidanların sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlayarak 1 ila 1,5 yıl erken verime yatmasına olanak tanıyor.

Zararlı böceklerin fidan gövdesine temasını engelliyor.

Fidanları Dış Etkenlere Karşı Koruyor

Fidan koruma file ve tüpleri Amerika ve Avrupa kıtaları başta olmak üzere dünya genelindeki tarım alanlarında 50 yıllık bir geçmişe sahip. Dikilen fidanların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi amacıyla kullanılan bu ürünlerin Türkiye’deki hikayesi ise özellikle son 10 yıl içerisinde hız kazandı. 2005 yılında file ürünlerinin imalatına başlayarak bu konuda Türkiye’nin ilk ihracatını gerçekleştiren pack&net firmasının Genel Müdürü Mert İzgi, bu ürünlerin kullanılmasındaki öncelikli amaçları; mekanik, hayvansal, kimyasal ve iklimsel dış etkenlere karşı koruyarak istenilen süre içerisinde maksimum verim ile sağlıklı büyüme olanağı yaratmak olarak sıralıyor. Söz konusu ürünler tüm meyve fidanlarında, bağlarda, orman genişletme ve ağaçlandırma çalışmaları ile peyzaj uygulamalarında kullanılabiliyor. İzgi, bahsedilen filelerin dünyadaki ilk kullanım örneklerini ise, “Dünyada ilk olarak fare ve tavşan gibi kemirgenler ile keçi, geyik ve karaca gibi boynuzlu hayvanların ağaç gövdelerinde meydana getirdiği zararların ve beraberinde gelen mantar oluşumunun önüne geçilebilmesi için farklı gözenek ölçülerindeki ve kalınlıklardaki file ürünleri kullanılmaya başladı” sözleriyle anlatıyor.

Zararlı Böceklerin Fidanlara Erişimini Engelliyor

Koruma filelerinin esas amaçlarından biri; zararlı böceklerin ağaçlara erişimini engelleyerek bunlardan kaynaklanabilecek zararların önüne geçmek. “Özellikle iğne yapraklı ve kozalaklı; çam, köknar, ladin, karaçam gibi ağaçlarının en önemli zararlılarından olan Akdeniz çam kabuk böceğinin (Orthotomicus erosus), rüzgâr esintileri ile taşınarak ağaçların gövde ve kabuklarına ulaşmalarına mani oluyor. Yaklaşık 2 mm boyutlarındaki gözenek aralığına sahip ürünler ise eşekarıları gibi istenmeyen kanatlı böceklerin fidan ile doğrudan temasını kesiyor” diyen İzgi, bu ürünlerin rüzgâr, yağmur ve karın yağış hızını azaltıp şiddetini düşürerek perdeleme görevi de gördüğünü söylüyor. File ürünler fidanların yalnızca hayvan ve zararlı böceklere karşı değil, aynı zamanda mekanik darbelere karşı da korunmasını amaçlıyor. Çim ve yabancı ot kesme-biçme makinelerinin misinalarının fidan gövdelerine fiziksel darbeler verdiğini söyleyen İzgi, bu darbeler sonucu oluşan ağaç yarıklarının önüne geçmek için farklı kalınlıkta fileler kullanıldığını belirtiyor. File ürünler ayrıca yapıları itibariyle genç fidanların gövde ve dallarına zarar verilebilecek iklimsel olayların yan etkilerinin azaltılması amacıyla da kullanılıyor.

Mikro Sera Etkisi Gösteriyor

Fidan koruma tüpleri de filelere benzer amaçlar doğrultusunda tarım ve orman alanlarında görev yapıyor. Tüp şeklindeki bu ürünler; kapalı, tercihe göre komple deliksiz veya kısmen havalandırma delikleri olan levha ya da boru şeklinde bir yapıya sahipler. İzgi, tüp şeklindeki ürünlerin özellikle herbisit kullanımının olduğu bahçelerde, ürünlerin gelişiminin hızlandırılması istendiği durumlarda ve kemirgen problemi olan alanlarda kullanıldığını belirtiyor. Fidan yaş iken zirai ilaçların bitkinin kök ve gövdesi ile temas etmemesi istenir. Her ne kadar günümüz teknolojisiyle birlikte Türkiye’de bunu sağlayabilen ilaç püskürtme mekanizmaları kullanılıyor olsa da ilaçların ağaç gelişimi üzerindeki olumsuz yan etkilerini minimize etmek maksadıyla tüp şeklindeki ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyuluyor” diyen İzgi, ilaç uygulaması yapıldığı esnada gövdenin etrafındaki tüp ürünün bir nevi koruma kalkanı görevi gördüğünü söylüyor. Genç fidanların yanı sıra ilaçlamaya karşı korumaya ihtiyaç duyulan yaşı ilerlemiş geniş gövdeli ağaçlar için de farklı ebatlardaki koruma tüpleri kullanılabiliyor. Tüpler, ağaçların çeşitli dış etkenlerden korunmasının yanı sıra başta erkencilik olmak üzere ürün gelişimi noktasında da üreticiye birtakım avantajlar sunuyor. “Tüp şeklindeki ürünler kapalı yapıları itibariyle fidan için gerekli nem ve sıcaklık şartlarını muhafaza alanı içerisinde oluşturarak bir nevi mikro sera etkisi yaratıyor” diyen İzgi, dolayısıyla da koruma tüpü kullanılmadan yetişen bir fidana kıyasla 1 ila 1,5 yıl daha erken verim alınabildiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda bu tüplerin budama ve sulama gibi bakım maliyetlerinin düşürülmesi noktasında da katkı sağladığını sözlerine ekliyor.

Fidan Koruma Tüpü

Tüp şeklindeki ürünler kapalı yapıları itibariyle fidan için gerekli nem ve sıcaklık şartlarını muhafaza alanı içerisinde oluşturarak bir nevi mikro sera etkisi yaratıyor. Dolayısıyla da koruma tüpü kullanılmadan yetişen bir fidana kıyasla 1 ila 1,5 yıl daha erken verim alınabiliyor.

Fidan Koruma Ürünleri Arasında Nasıl Tercih Yapılmalı?

Fidan koruma ürünlerinin en etkin şekilde kullanılabilmesi ve amaçlanan tüm faydaların alınabilmesi için ihtiyaca ve üretim alanına en uygun ürünün tercih edilmesi gerek. Bu seçimde fidanların yaşı, bahçede karşılaşılan zararlı organizmalar, coğrafi konum ve kullanım amacı gibi unsurlar belirleyici rol oynuyor. İzgi; “Fidanların dikildiği aşamada uygulamayı yapacak olan ziraat mühendisi ve bahçe teknikerleriyle birlikte üreticinin bahçede daha önce karşılaştığı sorunları dinlemek ve varmak istenileni göz önüne alarak en uygun ürünü tespit edip, nasıl ve ne kadar süreyle kullanılabileceğini belirlemek lazım” diyor.

Coğrafi konum göz önüne alınarak, fidanlarda aşırı nem ve terlemenin önüne geçmek için tüp ürünlerde güneşi yansıtacak renkler kullanılmasına dikkat ediliyor. Bu nedenle Kuzey Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde kullanılan ürünler ile Türkiye’de ve Avrupa’nın daha sıcak iklime sahip güney bölgelerinde kullanılan ürünlerin renk ve kalınlıkları arasında farklar var. İzgi bu noktada arazinin iklimsel ve coğrafi şartlarını göz önüne alarak; fidan üzerinde terleme etkisi yaratmasını önlemek amacıyla tüp şeklindeki ürünlerin özellikle sıcaklıkların arttığı yaz aylarında çıkarılmasını veya ürünün terlemeye sebep olmayacak ve hava geçişini sağlayacak şekilde üst bölümlere asılmasını tavsiye ediyor.

Fidan Koruma Tüpü Ne Zaman Kullanılır?

Diğer yandan ürünlerin kullanımına yönelik dönemsel bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Üreticinin ihtiyaçlarına göre farklı dönemlerde kullanılabiliyor. Kimi üreticiler bahçelerinde mevsimsel olarak artan kemirgen problemlerine, kimileri kışın artan kar yağışlarıyla birlikte zemin üzerinde kolayca hareket ederek ağaçların gövde, dal ve meyvelerini kemirip zarar oluşturan tavşan istilalarına karşı kullanıyor” diyen İzgi, kimi üreticilerin ise herbisitlerin kullanımına geçtikleri periyotlar içerisinde yıl içinde 3 ila 4 kez fidan koruma tüplerine ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Benzer şekilde Türkiye’de ağaç gövdelerinde don olaylarının baş gösterdiği ekim ve mayıs ayları arasında da donun önüne geçerek fidanların sağlıklı büyümesini sağlamak amacıyla tüp ürünlere ihtiyaç duyan ve kullanan çok sayıda üretici bulunuyor.

Avrupa’da Tanıştı, Türkiye’de Uyguladı

Avrupa Tarım Çiftliği yetkilisi Ahmet Yazıcıoğlu da ihtiyaçları doğrultusunda fidan koruma tüplerini kendi üretim alanlarında kullanıyor. Yazıcıoğlu, “Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 200 hektar alan üzerine kurulu bahçelerde ceviz fidanı yetiştiriciliği yapıyorum. 2016 yılında firmamız bünyesinde görev yapan teknik ziraat mühendisleriyle birlikte yurtdışındaki muadil ceviz bahçelerini ziyaret ettim. Buralardaki incelemelerimiz sonucunda fidan koruma tüplerinin kullanıldığını tespit ederek sağladığı avantajları gözlemledim” diyerek ürünle ilk tanışma hikayesini anlatıyor. Yazıcıoğlu’nun ürünlere karşı en beğendiği özellikler ise; yabancı otlara karşı herbisit uygulaması sırasında kullanılan ilaçların fidanlara temasını engellemesi, yeni dikilecek fidanların gövdelerini makine hasarları ve taş mıcır parçaları sıçramaları gibi dış etkenlere karşı koruması ve kemirgenlerle tavşan ve tilki gibi hayvanların verebileceği olası zararları engellemesi. Bu yüzden fidan koruma tüplerini kendi bahçelerinde de beğenerek uyguladığının altını çiziyor.

Tekrar Tekrar Kullanılabiliyor

Fidan koruma tüpleri imalat aşamasında gerekli ışık geçirgenliğinin sağlanması amacıyla farklı renk ve kalınlıklarda üretiliyor. Hem file hem de tüpler doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldıkları için bu ürünlerin yapımında ultraviyole ışınlarına dayanıklı ve kullanım ömrünü uzatan gerekli oranda UV katkıları kullanıldığını belirten İzgi, söz konusu ürünlerin kullanım ömrüne dair ise “Ürünlerin minimum 2 ila 2,5 sene arasında kullanım ömrü var. Bu süre bir fidanın büyüyerek istenilen boya gelmesi için uygun görülüyor. Kimi ürünler ise et kalınlıkları ve UV oranları neticesinde 5 ila 6 yıla kadar dayanım gösterebiliyor” diyor. Söz konusu ürünler kullan-at şeklinde koruma aparatları olmaktan ziyade, uygun koşullara sahip kapalı depo alanlarında muhafaza edildikleri takdirde yeni fidanların korunması amacıyla tekrar tekrar kullanılabiliyor.

pack&net Fidan Koruma Tüpü

Daha Az Maliyet Daha Fazla Verim

Son yıllarda teknoloji tarım içerisine daha fazla entegre olmaya, tarım alanlarında yeni teknikler ve farklı alternatiflerin kullanımı giderek artmaya başladı. Geliştirilen her yeni ürün ve tekniğin yanı sıra ürün güvenliğine dair tüketici bilinci ve beklentilerinin değişmesiyle birlikte üreticilerin bilinç düzeyi de artıyor. “Yenilikleri ve gelişmeleri takip eden, vaktin ve emeğin ne kadar kıymetli olduğunun bilincine varan fidan üreticileri ve ziraat mühendisleri sayesinde fidan koruma file ve tüpleri kullanarak daha az maliyetle daha kısa sürede güvenle korunan ve sağlıkla büyüyen fidanlar yetiştirilmeye devam edecek” diyen İzgi; yurtiçinde ve yurtdışında katıldıkları fuarlar ve saha ziyaretleri esnasında tanıştıkları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler, ziraat mühendisleri ve üreticiler ile yaptıkları görüşmeler neticesinde her geçen yıl bu ürünlere daha fazla ihtiyaç duyulduğunu gözlemlediklerini söylüyor.

Sağladığı Avantajlar Kullanımını Arttıracak

Sürdürülebilirliğin ön plana çıktığı günümüz tarımında fidan koruma file ve tüpleri bahçe ziraatı yapan üreticilere farklı bir alternatif sunuyor. Gerek hastalık ve zararlı problemlerine gerek ilaçların yalnızca hedef organizmalara uygulanarak fidanlarla temasının engellenmesine gerekse olumsuz iklim koşullarıyla mücadeleye destek olan bu ürünlerin kullanımı gelecek yıllarda daha da artacağa benziyor. Özellikle erkencilik sağlayarak ürünlerin daha yüksek fiyatlarla alıcı bulmasına olanak tanıması, bu artışın daha hızlı gerçekleşmesinin önünü açan sebeplerden. Bahsi geçen tüm avantajların en iyi şekilde değerlendirilebilesi için ise ihtiyaçlar doğrultusunda doğru ürün seçimi ve doğru uygulama önem kazanıyor.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
On Key

Related Posts